تبلیغات
عفاف و حجاب - 1- دختران و حجاب
حجاب سنگری است محکم که زن را از نگاه مردان شیطان صفت مصون ومحفوظ نگه می دارد.
 
1- دختران و حجاب
نویسنده : ایمان دانشخواهی | تاریخ : 14:54پــدرم گفت: كــه ای دخـت نـكو بـنیادم
زلف بر بـاده مــده تــا نـدهی بــر بــادم
پدرم گفت: گل از رنگ و لعابش پیداسـت
و زن مــؤمنه از طــرز حــجابش پیداست
یكی از مسایل مهمی كه هر دختری در دوران زندگی خود باید آن را مدّ نظر قرار دهد، مسئله «حجاب» است.
قرآن كریم كه بعنوان یكی از مهمترین سندهای زنده الهی، در میان مردم به امانت گذاشته شده است، مسئله حجاب و حفظ دختران از دید نامحرمان را مورد تأكید قرار داده و می‎فرماید:
وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها.[1]


1- دختران و حجاب
پــدرم گفت: كــه ای دخـت نـكو بـنیادم
زلف بر بـاده مــده تــا نـدهی بــر بــادم
پدرم گفت: گل از رنگ و لعابش پیداسـت
و زن مــؤمنه از طــرز حــجابش پیداست
یكی از مسایل مهمی كه هر دختری در دوران زندگی خود باید آن را مدّ نظر قرار دهد، مسئله «حجاب» است.
قرآن كریم كه بعنوان یكی از مهمترین سندهای زنده الهی، در میان مردم به امانت گذاشته شده است، مسئله حجاب و حفظ دختران از دید نامحرمان را مورد تأكید قرار داده و می‎فرماید:
وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها.[1]
«و به زنان مؤمن بگو تا چشمهای خود را (از نامحرم) و دامن و اندامشان (از عمل زشت) محفوظ دارند و زینت خود را جز آنچه ظاهر می‎شود، بر بیگانگان آشكار نسازند.»
گروهی از زنان و دختران جوان، حجاب و پوشش اسلامی را مغایر با آزادی اجتماعی می‎دانند، اما باید متوجه باشند كه حفظ خود و دوری از نامحرم، هرگز دلیل بر سلب آزادی نیست، چه اینكه با رعایت حجاب و موازین شرعی، خود را از ملعبة‌ انسانهای فاسد و مردان پست دور نگهداشته و در كمال آسایش و راحتی به زندگی شرافتمندانه‎ای ادامه می‎دهند.
استاد مطهری (ره) در كتاب ارزشمند «مسئله حجاب» به طور تفصیل به فلسفه حجاب پرداخته و به نكته فوق اشاره نموده است ایشان در قسمتی از این كتاب می‎نویسد:
«در اسلام زندان كردن زنها وجود ندارد حجاب در اسلام یك وظیفه است و وظیفه را نمی‎توان به عنوان محدودیت و بردگی و زندانی كردن نامید.
پوشیدگی زن تا حدّی كه اسلام تجویز كرده است موجب كرامت و احترام بیشتر اوست؛ زیرا او را از تعرض افراد فاسد و دور از اخلاق بر حذر می‎دارد ....»[2]
دختران جوان باید این حقیقت را درك كنند كه، افراد جامعه یكسان نیستند، خواه نا خواه گروهی پست و بی مایه، كه هرگز طعم خوش تربیت اسلامی را نچشیده‎اند و در حاشیه اجتماع قرار دارند برای رسیدن به امیال حیوانی و ارضاء خواهشهای نفسانی خود از هیچ جنایتی دریغ نمی‎كنند.
حال سؤال این است كه اگر دختری خود را با ظاهری آراسته و بدون حجاب در معرض دید افراد جامعه قرار داد و سرانجام در دام خفت بار بی عفتی و تجاوز سقوط كرد چه كسی را باید ملامت كند؟
چه بسیار دخترانی كه بر اثر عدم رعایت این اصل اصولی اسلام، در جامعه حاضر شدند و زمینه سقوط و انحطاط و بدبختی خود را فراهم نمودند، تا جایی كه رسانه‎های گروهی از قبیل روزنامه‎ها و مجله‎های معروف، هزاران مورد آن را متذكر می‎شوند و فریاد بی صدایشان به جایی نمی‎رسد.
گروهی از دختران جوان فكر می‎كنند كه زندانهای موجود در جامعه ویژة پسران و مردان است؛ در حالی كه اینها سخت در اشتباهند، چه بسیار افرادی كه بر اثر بی‎عفتی و ترك حجاب از راه به در شدند و با وضع خفت باری پشت میله‎های زندان جای گرفتند.
عواقب خطرناك بی بند و باری و عدم رعایت پوشش اسلامی آنقدر زیاد است كه از حد گفتار و مقال گذشته است. یكی از مهمترین نتیجه‎های بی عفتی و تن ندادن به فرامین الهی در مورد مسئله حجاب، ایجاد اجتماعی فاسد و هرج و مرج اخلاقی است كه دامنگیر افراد صالح و جوانان پاكدامن می‎شود.
چه بسیار پسران جوانی كه بر اثر محیط فاسد و مسموم از جهت اخلاقی دچار وساوس شیطانی شدند كه بی حجابی زنان و دختران جامعه بعنوان سر سلسلة علل آن محسوب می‎شود.
ای كاش دختران جوان جامعه ما به این نكته توجه داشتند كه اگر بخواهند با فردایی بهتر و آینده‎ای روشن به زندگی سعادتمند خود ادامه داده و راههای موفقیت را یكی پس از دیگری بپیمایند، نباید از حدّ و مرزهای الهی و دستورات شرع سرپیچی كنند.
هزار و چهار صد سال قبل، دخت نبی اكرم حضرت زهرا سلام الله علیها به این حقیقت اشاره نموده است كه: مصلحت زنان در این است كه مردان آنان را ندیده و آنان نیز مردان را نبینند.[3]
امیر مؤمنان ـ علیه السّلام ـ نیز ضمن سفارشی به فرزند بزرگوارش امام حسن ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید:
به وسیله حجاب چشمان زنانتان را بپوشانید، زیرا حجاب و پرده نشینی هر چه بیشتر باشد، آنان از تبهكاری و فساد محفوظ می‎مانند.[4]
در روایت دیگری آمده است: مردی خدمت رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ رسید و عرض كرد:
مادرم از معاشرت با نامحرمان ابایی ندارد چه كنم؟
حضرت فرمود: از خارج شدن او ممانعت كن. گفت این كار را كرده‎ام.
حضرت فرمود مادرت را زنجیر كن؛ زیرا هیچ احسانی برای او بهتر از این نیست كه او را از ارتكاب به حرام بازداری.[5]
با توجه به آنچه گذشت، دختران جوان می‎توانند با رعایت حجاب و اهمیت دادن به آن، جامعه‎ای سالم و محیطی به دور از مفاسد اخلاقی را فراهم آورند و در كنار مصونیّت اجتماعی خود، زمینه‎های، شكوفایی استعدادهای نهفته خود را ایجاد كنند.
در خیابان چهــره آرایش مــكن
از جــوانان سلــب آسایش مكن
زلف خود از روسری بیرون مریز
در مسیر چشمها افــسون مــریز
یــاد كــن از آتــش روز مــعاد
طــره گـیسـو مـنه در دسـت باد
خـواهرم، دیگـر تو كودك نیستـی
فاش‎تـر گــویم، عروسك نــیستی
خواهــرم ای دختر ایــران زمــین
یك نظــر عكس شــهیدان را ببین
خواهــرم این قــدر طـنّازی مكن
با اصـول شــرع لــجبازی مــكن
خواهر من، این لباس تنگ چیست
پوشش جسبان رنگارنگ چــیست
در امور خویش ســرگـردان مـشو
نو عروس چــشم نــامــردان مشو.
«آغاسی»
هر عاقلی تصدیق می‎كند كه حفظ اموال و اشیاء قیمتی از دستبرد دزدهای پست امری است ضروری و تحسن برانگیز. به سخن دیگر هیچ عاقلی، شخصی را كه از اموال و اشیاء‌ قیمتی خود محافظت می‎كند، مورد مذمت و ملامت قرار نمی‎دهد. دختران جوان نیز باید همانگونه كه در حفظ زر و زیور مادی خود می‎كوشند، جمال و زیبایی خدا دادی خود را نیز از معرض دستبرد افراد فاسد و پلید حفظ نموده، و با توسل به معنویات و پیمودن راههای صحیح اسلامی در زندگی خود، امكان موفقیت خویش را دو چندان كنند.
با مطالعه تاریخ زندگانی اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ، می‎توان به این حقیقت دست یافت كه آن بزرگواران در سیره و راه و روش زندگی خود نسبت به مسئله حجاب و دور نگه داشتن ناموس خود از دید نامحرمان بسیار حساس بودند.
و از آنجا كه آنان بعنوان بزرگترین مربیان اخلاقی و الگوهای تربیتی می‎توانند زندگی سعادتمندی را برای تمام بشر به ارمغان آورند، بر ماست كه با پیروی و اطاعت از سیره و فرامین الهی معصومان ـ علیهم السّلام ـ خود را متخلق به اخلاق اسلامی نموده و در جمع بندگان خاص خداوند و شیفتگان آن بزرگواران قرار دهیم.
سه شنبه 15 بهمن 1392 19:45
با سلام .
ضمن عرض تبریک ایام الله دهه فجر ، وبلاگ خوبی دارید.

به ما هم سر بزنید.
alireza shabaniسلام چشم حتما

یا علی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Web Template By : sarbazgomnam08